Wierzba urośnie nawet z kawałka odrośli.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Wykorzystując to, możemy z niej utworzyć niespotykane formy żywopłotów. Ze względu na to nasze ogrodzenie pozyska niepowtarzalny charakter a także będzie się promować pośród płotów w sąsiedztwie.

Rosnące na działkach i podmokłych łąkach wierzby już jakiś czas temu zagościły w polskich zieleńcach. Umiłowaliśmy je poprzez specyfikę oraz spectficzne kiciusie. Nie są uciążliwe, chcą wyłącznie mrowie wody i nie dużo światła. Dogodzą się niemal wszystką glebą.

Niewiele krzewów sprosta też równie ekspresowo stymulować utracone odrosty i odrośle. Wierzby niezmiernie łatwo odbudowują również własny system korzeniowy. Wystarczy, że ucięty bądź nawet ułamany patyk zanurzony w deszczowej ziemi po kilku tygodniach ukorzeni się oraz przekaże zaczątek nowemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na , by spośród wierzb robić zaplatane sztachety ogrodzeniowe czy parkany zatopione liśćmi. Pewnie powinno się dysponować tak odkrywcze ogrodzenie. Najpoprawniej do stworzenia takiego płotu zastosować poniższe warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, oraz jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te modele wierzby na ogrodzenia mają nieco jednakich własności:

generują prostolinijne, długie oraz wielce giętkie pędy – na skutek tego można swobodnie kształtować kształt ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po ścięciu- w skrótowym czasie możemy wypleść pełne przęsło na płot;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Kiedy mamy już idee na kształt płotu, musimy zakupić pasujące wierzbowe odnogi na płot. Niestety, wyszukanie ich w przesłankach zwyczajnych jest problematyczne, dlatego że dziko rosnące krzewy z rzadka emitują niezwykle długie oraz proste pędy. Najakuratniej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy wpierw punkt w skwerze, troszkę przez nas nawiedzane oraz w żadnym wypadku .Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam rozsady, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy długości 25-30 cm, jakie zdołamy otrzymać spośród dziko wzrastających roślin. Nim zasadzimy trzeba je namoczyć na 24 h w głębi, żeby się porządnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak ażeby górował wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny prędko się zagęszczają, w związku z tym powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa akceptujemy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, jakich wiosenką nowego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki rzadko przewyższają 2m, stąd na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze rok.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku aż do kilkunastu gałązek, które wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s