Zielone płot z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je posadzić a także pielęgnować?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie a także doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Zdobi skwer, osłania nas przed ulicznym gwarem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, dostarcza kryjówkę ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego założeniem musimy postanowić, jaką rolę ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, czy pomóc w podziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu nastrojowych zaułków? Powinniśmy też postanowić, jaką płot będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór typu drzewa bądź krzaku.

Wielką zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie zasłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje głos, iż najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” oraz „Spiralis”, które bez obcinania utrzymują wąski kształt. Kiedy zdobędą spodziewaną wielkość obcinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki wymagają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia z Winylu selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na ziąb. Delikatne tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabością takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich systematycznie ciąć.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają uniesione pędy oraz prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najporządniej sprawdzają się wytrzymałe na przymrozki buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze gęstnieją, z tego powodu uzyskane z nich zielone płoty, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone płoty o różnorodnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów służą za obramowanie rabat a także ścieżek, separują od siebie poszczególne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najporządniej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, jak na przykład ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy pozyskać dość spore żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać skwer od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To podejście zdaje poprawnie egzamin również w wypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te gatunki można również strzyc, lecz wtedy dużo lepiej kwitną.

Na zielone płoty zalecane są również krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najlepiej sprawdza się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Niemniej jednak i one po ostrych zimach bywają czasami oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy lubiane są zielone ogrodzenia z Winylu z laurowiśni lub zimozielonych typów berberysów. Na nieszczęście , w polskich warunkach klimatycznych ich listowie nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Tym samym, o ile już zdecydujemy się na taki płot, winien być on nieduży (do 60-80cm), by można go było otulić na zimę agrowłókniną oraz swobodnie wyjąć zaschnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać zwłaszcza ozdobny płot, powinno się posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy aranżujemy zielony płot z gatunków zrzucających listowie na zimę, zyskownie jest obsadzić go drugim, małym, np. z iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenia PVC strzyżone z wyobraźnią- z falistą liną „dachu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s